شاید از خودتان بپرسید که متریال دیزاین چیست؟ و چه کاربردی دارد! همراه ما باشید تا در این مقاله به توضیح طراحی سایت با متریال دیزاین (Material Design) بپردازیم.

Material Design چیست ؟

در گذشت زمان و با آمدن ابزارهایی به اسم فریم ورک طراحی قالب سایت آسان و آسان تر شد و هر یک از این فریم ورک ها محبوبیت  و شهرت خاص خود را پیدا کردند مانند بوت استرپ که تقریبا تمامی وبمستران و برنامه نویسان وب با آن آشنایی دارند. اما فریم ورک جدیدی توسط شرکت گوگل در سال ۲۰۱۵ بنام Material Design Lite منتشر شد که توجه تمامی برنامه نویسان جهان را به خود جلب کرد در حالی که این فریم ورک توسط ۴ آسیایی که در شرکت گوگل کار میکردند نوشته شد. و کاربران توانستند با این فریم ورک محبوب و قدرتمند توانستند طراحی سایت متریال را پیاده کنند.

طراحی سایت متریال !

طراحی سایت متریال

در واقع Material Design سبک نوینی از طراحی سایت است که هر کس میتواند با زبان های برنامه نویسی همچون css , js , html این سایت ها را طراحی کند و هر کسی میتواند با بوت استرپ طراحی سایت متریال را پیاده کند. پس هدف گوگل نه تنها معرفی یک فریم بلکه سبک نوینی از طراحی سایت است که در گذشته آن را به کاربران خود معرفی کرده بود و با استفاده از فریم ورک Material Design Lite که در آینده مدیران سایت های جهان برای قالب سایت خود از آن استفاده خواهند کرد اکثر سایت ها مشابه هم خواهند شد و کارایی سایت ها مانند یکدیگر میشود تا همین عامل باعث میوشد که کاربران با هر سایت به آسانی کار کنند .

نوع چیدمان سایت های متریال

چیدمان متریال دیزاین

یک سایت متریال با دارا بودن کمترین المان ها به منظور بارگذاری سایت با سرعت بالا باید بتواند بهترین نوع چیدمان را در خودش داشته باشد و از رنگ هایی استفاده کند که با همدیگر همخوانی داشته باشند ، اگر با اجزای اصلی یک وب سایت آشنا داشته باشید باید این توضیح را خدمت شما عرض کنم که نوع چیدمان سایت متریال توانست چشم کاربران را به خود خیره کند ، به عنوان مثال در اکثر سایت های متریال میبینیم main یا قسمتی که وسط سایت قرار دارد از توی هدر یا قسمت بالایی سایت شروع میشود. المان ها بر اساس یک الگوی خاص چیده میشوند تا چشم کاربران به محض دیدن سایت فوکوس شود روی قسمت های مهم و اصلی ، سایه انداختن روی لایه های زیرین ، ایجاد شکل های سه بعدی به علاوه هزاران المان دیگر که گوگل در اختیار کاربران قرار میدهد میتواند یک سایت متریال را شکل دهد.

کار با متریال دیزاین گوگل

کار با متریال دیزاین گوگل

برای این که متریال دیزاین را دانلود کنیم روی (Material Design Lite) کلیک کنید این فریم ورک قدرتمند در کل ۲۵ کیلو بایت فشرده شده میباشد که نشان از سبک بودن آن دارد ، پس از این که این فریم ورک قدرتمند را به صفحه خود لینک دادید میتوانید از قابلیت های آن استفاده کنید همانند تمامی فریم ورک های دیگر ، باید کلاس های آن را در تمامی المنت های html خود استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله مورد تایید شما عزیزان قرار گرفته باشد. با تشکر از همراهی شما-شاد باشید

متریال دیزاین(Material Design) طراحی سایت مدرن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *