امنیت در زندگی روزمره ما دارای اهمیت بسیاری است به گونه ای که با نبودن آن ممکن است شرایط عادی زندگی ما با اختلال روبرو شود و یا موجب مشکلاتی شویم . سایت نیز به عنوان کسب و کار اینترنتی و فروشگاه آنلاین نیازمند امنیت و ایمنی می باشد چرا که هیچ یک از ما دوست نداریم بعد از رسیدن به یک شرایط خوب ، ناخواسته و به طور خیلی سریع آن را از دست دهیم  ، آسیب پذیری وب سایت ها به سرعت در حال افزایش است به گونه ای که بسیاری از سایت ها و سرور ها به دلیل پایین بودن امنیت مورد حمله هکرها قرار می گیرند و خسارت های جبران ناپذیر و هزینه های زیادی را برای مدیران سایت به همراه می آورد . پس شما بعد از طراحی و ایجاد سایت خود و درون ریزی و قرار دادن محصولات و خدمات خود در آن ، باید به امنیت آن نیز فکر کنید و در واقع اقداماتی را در این زمینه انجام دهید تا بتوانید امکان نفوذ به سایت خود را به حداقل رسانید و کسب و کار خود را که برای آن زحمت بسیاری را کشیده اید ، از دست ندهید . امنیت سایت برای تمام دارندگان سایت امر ضروری و حیاتی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد . امنیت سایت تابع موارد دیگری نیز می باشد که تمامی آنها نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وبسایت دارند. از آنجایی که امنیت سایت دارای گستردگی بسیاری است ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا نکات اصلی و کلیدی را در اختیار شما قرار دهیم .

امنیت سایت چیست ؟

امنیت سایت چیست ؟

امنیت سایت به اقداماتی گفته می شود که با انجام آنها ایمنی در سایت ما به حداکثر می رسد و امکان نفوذ را به حداقل می رساند . توجه کنید که بسیاری از نفوذ هایی که در یک سایت صورت می گیرد به دلیل ضعف سيستم مديريت محتوا یا مشکلات امنيتي وب سرورها می باشد در واقع همین مشکلات در سایت ها هستند که موجب هک سایت و یا نفوذ هکر ها می شود.

امروزه عملیات هکر ها بر روی سایت ها دائما در حال انجام است که معمولا به صورت اتوماتیک با استفاده از اسکریپت‌هایی انجام می‌شود و سعی می کنند نقاط ضعف هر سایت را شناخته و از طریق آن به سایت آسیب برسانند . بسیاری از ما تصور می کنیم که اکثر حملاتی که علیه وب سایت‌ها صورت می‌گیرد برای سرقت اطلاعات ما می باشد و یا تصمیم دارند سایت ما را از کار بیندازند ولی باید بگوییم که هکرها ، سایت را هک می کنند تا بتوانند از سرور شما برای ارسال اسپم ها و یا محلی موقت برای نگهداری برنامه‌های مخرب‌ خودشان داشته باشند .

اهمیت امنیت سایت

با توجه با توضیحات داده شده در بالا به خوبی با اهمیت این موضوع آشنا شدیم . امنیت مهم است چرا که مؤثرترین عامل برای ادامه فعالیت ، ثبات و اعتبار یک سایت به حساب می آید ولی متاسفانه بسیاری از مدیران و مسئولان سایت اهمیت کمی به امنیت سایت می دهند چرا که تصور می کنند سایت آنها از امنیت بالایی برخوردار است در صورتی که اهمیت امنیت زمانی مشخص می شود که سایت مورد حمله قرار گیرد در اینجا اگر امنیت سایت بصورت صحیح تامین شده باشد حمله ناموفق بوده و سایت آسیبی نخواهد دید ولی اگر موارد امنیتی رعایت و تامین نشده باشد ضریب آسیب پذیری سایت بسیار بالا خواهد بود و امکان هک سایت و نفوذ به آن وجود دارد.

البته باید بدانید که شما هر چقدر هم که موارد امنیتی را بر روی سایت خود انجام دهید ، باز هم ممکن است سایت مورد حمله و نفوذ قرار گیرد چرا که نوع ، تعداد و روشهای هک و نفوذ بسیار گسترده هستند و مقابله با آنها کاری جدی و طاقت فرسا خواهد بود ، همچنین امنیت دارای زیر ساختار هایی می باشد که لازمه ی امنیت سایت است از جمله امنیت شبکه ، امنیت اینترنت ، انتیت سرور ، امنیت سیستم عامل و امنیت نرم افزار ، در واقع شما برای برخورداری از امنیت سایت باید تک تک امنیت های زیر ساختار های آن را تامین کنید .

لیست امنیت سایت

شما برای امنیت سایت باید بتوانید مواردی را انجام دهید ما تعدادی از آنها را برای شما خواهیم گفت :

 1. آنالیز و بروزرسانی کلی وب سایت
 2. ایمن سازی پوشه ها و سطح دسترسی ها و انجام محدودیت ها
 3. بروزرسانی پایگاه داده ها
 4. ایمن سازی و امنیت پایگاه داده سایت
 5. بررسی پسوردها و قرار دادن پسورد های ایمن
 6. نصب افزونه های امینتی
 7. حفاظت از سایت در برابر اسپم ها
 8. کشف صفحات ورود کاربران و مدیر و بررسی آنها
 9. اسکن وب سرور ها برای ضعف های امنیتی
 10. به روز رسانی نرم افزار های مورد استفاده و امکانات سایت
 11. توجه به پیغام های خطا و عدم دادن اطلاعات بیشتر در زمینه خطاها
 12. عدم اجازه در جهت آپلود کردن فایل ها توسط کاربران
 13. استفاده از ماژول های معتبر
 14. و …
امنیت وب سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *